PREVENTIVNÍ PÉČE O KOČKU

 

 

VAKCINACE - OČKOVÁNÍ


 

Proč provádíme u zvířat preventivní očkování?

Nejznámější a nejzákladnější součástí preventivní péče o domácí mazlíčky je vakcinace neboli očkování. Vakcinace je jedním ze základních opatření, které zvíře velmi účinně chrání proti nakažlivým onemocněním, která mohou způsobit velmi vážnou poruchu jeho zdravotního stavu a v horším případě i smrt nemocného zvířete.

Organismus si při prvním setkání s původcem nemoci vytvoří tzv. paměťové buňky, které jsou schopny kdykoliv v budoucnu tohoto původce rozeznat a spustit "poplachovou reakci".  Tohoto mechanismu je využíváno právě při vakcinaci.

 

Vakcinace - očkování koťat a dospělých koček

Kotě si dokáže vytvořit dokonalou imunitu od stáří tří měsíců. S očkovánín začínáme asi v 9 týdnech věku kotěte a přeočkování provádíme po dovršení stáří 12 týdnů , aby se vytvořila požadovaná imunita.

 

 

ZÁKLADNÍ VAKCINAČNÍ SCHÉMA KOŤAT A DOSPĚLÝCH KOČEK

V 9. týdnů věku - první očkování

V 12. týdnů věku – přeočkování (resp. za 3 až 4 týd. po 1.očkování)

Dále celoživotně vždy po 1 roce - roční přeočkování

 

 

Choroby, proti kterým se vakcinují kočky

 

Infekční panleukopenie koček - nemoc podobná parvoviróze u psů, projevující se zvracením a úpornými průjmy s příměsí krve

Infekční rhinotracheitida koček – kočičí rýma, kdy kočka kašle, má výtok z nosu a očí a zvýšenou teplotu. U březích koček dochází k potratům a nebo k úhynu koťat krátce po porodu

Kaliciviróza, chlamydióza - mají podobný průběh jako rhinotracheitida. Očkuje se od 9. týdnů stáří s přeočkováním za 3 týdny spolu se vzteklinou. Následuje revakcinace 1x ročně.

Vzteklina – toto očkování by mělo být samozřejmostí, neboť vzteklina je onemocnění přenosné na člověka, po vypuknutí klinických příznaků je toto onemocnění neléčitelné a smrtelné. Vzteklina se očkuje od stáří 12-ti týdnů s přeočkováním 1x ročně.

 

 

Nemoci, proti kterým lze kočku očkovat nadstandardně:

 

virova leukémie koček, infekční peritonitida koček, dermatofytóza, borelióza

 

 

 

OŠETŘENÍ PROTI VNĚJŠÍM A VNITŘNÍM PARAZITŮM

Vnitřní paraziti

Skupinou nepříjemných parazitů jsou paraziti vnitřní, z nich nejčastější jsou tasemnice a škrkavky, srdeční červi se z důvodu oteplování a cestování do středomoří začali v poslední době vyskytovat hojněji i u nás. I proti těmto parazitům existuje množství účinných prostředků.

 

                                    

   Škrkavka - Toxocara cati                                  Tasemnice - Dipylidium caninum

 

Proč a jak chránit své mazlíčky ?

           1. Koťata a rostoucí kočičky :

Vzhledem k tomu, že většina koťat se rodí infikována škrkavkami, odčervujeme opakovaně celé vrhy a to včetně matky, neboť vajíčka škrkavek se vylučují do mateřského mléka a tudy do organizmu kotětě.

 

odčervení - ve věku 14 dnů

Po 1. odčervení vždy po dvou týdnech až do věku 3 měs.

pak vždy po měsíci až do půl roku věku kočičky

 
 

2.Březí a kojící kočky :

          Odčervení je potřebné provádět 14 dní před krytím, 14 dní před porodem a po porodu vždy s koťaty, a to vždy proti oblým i plochým červům.

 

Druhy přípravků pro odčervení psů a koček

 

K odčervení podáváme tablety nebo pastu, pro jejichž účinnost je nutné dodržet dávkování dle váhy zvířete. Různé preparáty mají různé spektrum účinnosti, proto Vám doporučujeme poradit se se svým veterinářem, který přípravek je pro Vaše zvířátko ten nejvhodnější. 

  • pasta - je vhodná pro štěňata a koťata, většina z nich působí pouze na škrkavky, což by mělo být dostačující u mláďat, nikoliv u dospělců
  • tablety - je mnoho výrobců odčervovacích tablet, je dobré čas od času změnit značku, aby se předešlo rezistenci parazitů na přípravek, některé jsou určené pouze pro psy, některé po úpravě dávkování pro psy i kočky
  • spot on - je vyvinut přípravek ve formě kapky za krk, který působí na všechny vnitřní parazity, včetně srdečních červů a zákožky svrabové (způsobuje ušní svrab, kterým trpí především venkovní kočičky).

 

Odčervení doporučujeme provádět několik dnů před či po vakcinaci, není totiž vhodné odčervovat a očkovat souběžně!

Vnější paraziti – ektoparaziti

Parazitují na tělním pokryvu či kožních strukturách zvířat. Mezi nejčastější vnější parazity, kteří trápí naše domácí mazlíčky patří blechy a klíšťata. Protože oba tito parazité přenášejí množství chorob, je třeba zvířata účinně chránit. Dnes se nabízí mnoho různých přípravků, které účinně pomáhají prevenci před blechami i klíšťaty.

Častým problémem je začervení a napadení ušními roztoči, proto je důležité prohlédnout kotěti uši. Pokud třepe hlavou a má v uších nečistotu připomínající kávovou sedlinu, pak trpí ušním svrabem. V současné době již není problém toto onemocnění vyléčit. Dále si všímáme stavu kůže, kde projevy škrabání, zarudnutí, případně holá místa a strupy často ukazují na napadení blechami.

K pravidelné péči o kočku patří používání prostředků proti blechám a klíšťatům. Vhodné jsou preparáty s dlouhodobějším účinkem, ať už se jedná o spreje, antiparazitární obojky nebo tak zvané „spot on“ přípravky (kapou se na kůži v oblasti krku). Tyto „spoty“ jsou zvláště oblíbené kvůli snadné aplikaci, neboť sprejování kočky se může proměnit v dramatický zápas a obojek může kočka ztratit, případně se za něj zachytit.

Důležitou součástí preventivních opatření je kromně odčervení a vakcinace také vyvážené krmení a pravidelné zdravotní kontroly!

 

                                                                                    Zdroj:https://steklvet.wgz.cz/